Ege Endüstri & Ege Fren Çıraklık Sınıfı istihdama katkı sağlıyor

2014 yılında açılan “sınıftan” bugüne kadar mezun olan 66 öğrencinin 47’si istihdam edildi.

Global ve Türk otomotiv üreticilerinin dingil, dingil komponentleri ve süspansiyon sistemleri tedarikçisi olan Ege Endüstri ve Ticaret A.Ş. ile Avrupa’nın önde gelen ticari araç üreticilerinin orijinal fren, fren parçaları ve işlemeli otomotiv parçaları tedarikçisi olan Ege Fren Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından 2014 yılında hayata geçirilen “Ege Endüstri & Ege Fren Çıraklık Sınıfı” ile genç istihdama katkı sağlanması amaçlanıyor.

Şubat 2014’te 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu çerçevesinde açılan Ege Endüstri ve Ege Fren Çıraklık Sınıfı’ndaki öğrencilere teorik ve pratik olmak üzere, makine teknolojileri alanında CNC (Bilgisayarlı Makine İmalatı İşlemleri) eğitimleri; Makine Bakım Onarımı ve Metal Teknolojileri alanlarında ise kaynakçılık eğitimleri veriliyor. Eğitimlerle sektör içerisinde istihdam edilen mezunların iş hayatına atılırken önemli avantajla yola çıkması amaçlanıyor.

66 mezunun 47’si istihdam edildi

2019 itibariyle 90 öğrenciye eğitim verilen sınıftan 2018 yılında mezun olan 11 öğrenci kalfalığa hak kazandı. Program bugüne kadar toplam 66 mezun verdi, bunların 47’si Ege Endüstri ve Ege Fren bünyesinde istihdam edildi. Proje kapsamında bugüne kadar her dönem kişi başı teorik eğitim 640 saat olmak üzere yedi dönemde yaklaşık 4500 saat teorik ders yapıldı.

Projeyle ayrıca zorunlu eğitimin ardından çeşitli sebeplerle eğitimine devam edemeyen gençlere düzenli çıraklık eğitimiyle mesleki eğitim vermek amaçlanıyor. Bu kapsamda çıraklık eğitimi veya meslek liselerine devam etme imkânı bulamamış, istihdam için gerekli temel yeterliklere sahip olmayan genç ve yetişkinler meslek kursları yoluyla istihdama hazırlanıyor.

6-ege-endustr-ic

6-ege-endustri-ic