Erdemir’den ‘5X5 Güvenli Üretim’ projesi

Erdemir, Türkiye’de İSG alanında davranış değişikliğine odaklı çalışmayı hayata geçirdi.

Erdemir, Dünya Çelik Birliği’nin çelik sektöründe en sık görülen ve en çok kayba neden olan önlenebilir tehlike kaynakları olarak sıraladığı beş alanda, kritik davranışlara odaklanan bir proje için düğmeye bastı.

Toplantıda, Erdemir çalışanlarından oluşan tiyatro ekibinin yazdığı mini tiyatro oyunu sahnelendi. Proje kapsamındaki ilk kuşak gözlemcilerle yapılan röportajlar ile yönetici ve gözlemci eğitimlerinden görüntüler de katılımcılarla paylaşıldı. Erdemir çalışanlarından oluşan orkestra Steelist’in de şarkılarıyla eşlik ettiği toplantı, Erdemir marşı eşliğinde tüm çalışanların kazasız çelik üretimi için söz vermesiyle son buldu.

Hedef, kazasız çelik üretimi

‘5X5 Güvenli Üretim Candır’ sloganıyla yürütülen proje, Türkiye’de bugüne kadar iş sağlığı ve güvenliği alanında davranış değişikliğine odaklı en kapsamlı çalışma olarak dikkat çekiyor. Yüksekten düşme ve yüksekten parça düşmesi, enerji açma kesme, hareketli ekipmana müdahale, gazlı ve sıcak ortamda çalışma, trafik olmak üzere beş alandaki kritik davranışlara odaklanan proje, Erdemir’in kazasız çelik üretimi hedefinde önemli rol oynayacak.

4000’e yakın çalışanı kapsayan proje, başarılı bir güvenlik kültürü oluşturmak için tüm çalışanların aktif katılımını sağlamayı, açık, çift yönlü ve güvene dayalı bir iletişimi sürdürmeyi, tehlikelerin raporlanmasını teşvik etmeyi, tüm takım ve bireylerin birbirlerini korudukları ve kolladıkları bir iklim yaratmayı amaçlıyor. Hazırlıkları 2018 yılının Şubat ayında başlayan 5X5 Güvenli Üretim projesinde, ilk toplantının ardından sahada gözlem çalışmaları aktif bir biçimde hayata geçirilecek.

4-erdemir-ic