Genç İSG Sempozyumlarının ilki İstanbul’da yapıldı.

9 ilde düzenlenecek sempozyumlarla İSG konusunda farkındalık yaratılması hedefleniyor.

Genç İSG Sempozyumları, geleceğin işverenleri, çalışanları, yöneticileri ve bürokratları olacak gençlere iş sağlığı ve güvenliği bilincini aşılamak amacıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirildi.

“Genç İSG” temasıyla 9 ilde yapılacak olan farkındalık sempozyumlarının ilki İstanbul Aydın Üniversitesi’nde düzenlendi. İSG Genel Müdürü Sedat Yenidünya, İSGAM Başkanı Dr. Ömer Volkan Gök, İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Görevlisi Egemen Bağış ve üniversite yöneticilerinin açılış konuşmalarıyla başlayan sempozyum sırasında düzenlenen oturumlarla İSG kavramı detaylarıyla incelendi.

Konunun farklı açılardan değerlendirildiği sempozyum sırasında MESS, İSG alanındaki bütüncül yaklaşımını ve bu kapsamda yürüttüğü çalışmaları aktarmak üzere “Tasarımda İş Güvenliği” başlıklı oturumda konuşmacı olarak yer aldı. Çeşitli sektörlerden temsilcilerin bu alandaki uygulama, tedbir ve deneyimlerini aktardığı etkinlikte öğrencilere çalışma hayatından yaşanmış örnekler aktarılarak kavramın önemine dikkat çekildi. Sempozyum kapsamında ayrıca “Endüstri 4.0 ve İSG’nin Dönüşümü” ve “Çalışma Hayatı Sizi Bekliyor” başlıklı oturumlarla çalışma hayatındaki günümüz gereklilikleri konuşulurken, gençleri bekleyen yenilik ve zorluklar da masaya yatırıldı.

1 yıl boyunca sürecek sempozyumlar Ankara, İzmir, Gaziantep, Antalya, Adana, Erzurum, Van ve Samsun’daki üniversitelerde konunun uzmanı akademisyenler, özel sektör ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı temsilcilerinin katılımıyla devam edecek.