İŞKUR danışmanları METAD Davranışsal Gelişim Seminerlerine katıldı

İş ve Meslek Danışmanlarına yönelik seminerler İzmir, Bursa ve İstanbul’da düzenlendi.

Türkiye için Mesleki Eğitime Tam Destek (METAD) Projesi bünyesinde İŞKUR ile Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, MESS ve MESS Eğitim Vakfı arasında 2017 yılında imzalanan İş ve Meslek Danışmanlığı Alanında İşbirliği Protokolü kapsamında yürütülen faaliyetler devam ediyor. Buna göre, METAD protokol okullarında mesleki ve teknik eğitim alan öğrencilere metal sektörünü tanıtmak, ilgi alanlarına göre yönlendirmek, metal sektörü özelinde kariyer rehberliği vermek amacıyla İş ve Meslek Danışmanları (İMD) ile ortak çalışmalar yapılıyor.

Öğrencilere alan seçimi, CV hazırlama ve iş arama becerileri gibi konularda verilen kariyer rehberliği seminerlerinin 2018-2019 eğitim yılı bahar dönemi öncesinde eğitimleri veren İş ve Meslek Danışmanları (İMD) İzmir, Bursa ve İstanbul’da bir araya geldi. Yeni dönem için bilgilerin güncellenmesi ve yeni yapılacak çalışmaların değerlendirilmesi amacıyla bir araya gelen İMD’ler, eğitmen Ethem Kocabaş tarafından verilen “Aklını İmkansızlığa Aç” davranışsal gelişim seminerine de katılım sağladı.

Seminerler; İŞKUR’un 12 il, 21 hizmet merkezinden 20 şube müdürü, 120 iş ve meslek danışmanı ile METAD Projesi kapsamında Okul-İşletme İş birliği protokolü imzalamış 16 okul yöneticisi ve 4 MESS üyesi işletme temsilcisinin katılımıyla gerçekleşti. Düzenlenen seminerlerin ardından ise İŞKUR İMD’leri ve okul yöneticileri bir araya gelerek öğrencilere yönelik yapılacak faaliyetlerle ilgili çalışma takvimini hazırladı.

Yeni dönem faaliyetleri belirlendi

Seminerler süresince yapılan değerlendirmeler sonrasında yeni eğitim döneminde protokol okullarında yapılması planlanan faaliyetler de belirlendi. Bu dönemde de 9. Sınıf öğrencilerinin alan ve dal seçimine yönelik rehberlik ve danışmanlık hizmeti, 12. Sınıfta okuyan öğrencilere iş arama becerileri, CV hazırlama, Europass CV hazırlama eğitimleri ile öğrencilerin bu alanlardaki gelişimlerine katkı sağlanması hedefleniyor. Ayrıca “Okullarda Meslek Tanıtım Günleri” düzenlenerek metal sektörünün sektörde çalışan kişilerce tanıtılması amaçlanıyor.

METAD Projesi nitelikli işgücü yetiştirilmesine katkıda bulunuyor

“Sektör-Okul-İşletme İşbirliği” modelini esas alan Türkiye için Mesleki Eğitime Tam Destek -METAD Projesi; Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), MESS ve MESS Eğitim Vakfı (MEV) işbirliğiyle 2016 yılında imzalanan 10 yıllık bir protokol ile yürürlüğe girdi. Proje; metal sektörüne nitelikli işgücü yetiştirmeyi, mesleki ve teknik eğitimin kalitesini yükseltmeyi, ekonomik ve sosyal kalkınmayı desteklemeyi amaçlıyor. METAD Projesi ile 2016-2017 Eğitim Öğretim yılında 18 MESS üyesi işletme ile 21 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi arasında işbirliği protokolü imzalandı. Bu protokoller kapsamında öğrenciler, öğretmenler ve yöneticiler için çeşitli alanlarda eğitimler düzenleniyor, öğrencilere yönelik kariyer rehberliği seminerleri gibi faaliyetler gerçekleştirilmeye devam ediyor.

1-metad-2

1-metad-3