CEEMET Yönetim Kurulu’nda üyelerini ve Türkiye’yi temsil edecek

.

MESS, Avrupa nezdindeki en büyük işveren örgütlerinden biri olan Avrupa Metal, Mühendislik ve Teknolojiye Dayalı Sanayi İşverenleri Konseyi (CEEMET) Yönetim Kurulu’nda üyelik görevini üstlendi. Yaklaşık 35 milyon kişiye istihdam sağlayan 200 bin işletmeyi temsil eden CEEMET yönetiminde, bundan böyle Almanya, İngiltere, Fransa ve İtalya ile beraber Türkiye de temsil edilecek. Bu yeni görev MESS üyelerinin beklenti ve ihtiyaçlarının Avrupa düzeyinde karşılanmasına da imkan sağlayacak.

 

‘Türkiye kritik başlıklarda doğrudan söz sahibi olacak’

Özgür Burak Akkol, CEEMET çatısı altındaki yeni görevin Türk metal sanayisinin uluslararası alanda geldiği noktanın bir göstergesi olduğunu vurguladı. Akkol, açıklamasında şunlara değindi; “CEEMET’e 1977 yılında üye olan Sendikamız, o dönemden bu yana Türk metal sanayisinin Avrupa ile entegrasyonunda rol üstleniyor. Bu yeni görevle beraber, ülkemizin ve metal sanayisine öncülük eden üyelerimizin uluslararası alandaki yön gösterici misyonunu bir adım ileriye taşıyoruz. Türkiye’nin üretim, istihdam ve ihracat alanlarındaki lider kuruluşlarını temsil eden MESS, ülke ekonomisine yön veren kurumlar arasında yer alıyor. 200 bine yakın kişiye doğrudan istihdam sağlayan 219 üyemizin yurtiçi hasılaya katkısı, 70 milyar doları buluyor. Sendikamızın CEEMET’te Türkiye’yi temsil edecek olması, ülkemizin ve ekonomimizin lokomotifi olan metal sanayisinin uluslararası alandaki önemini teyit eden bir gelişmedir. MESS, üye sıfatıyla Türkiye adına, sanayide dijitalleşme, nitelikli işgücü oluşturulması, sosyal diyalog gibi kritik başlıklarda doğrudan söz sahibi olacak ve uluslararası arenada çalışma hayatına yön veren öncü kuruluşlardan biri olma misyonunu güçlendirecektir.”

 

CEEMET Hakkında

Merkezi Brüksel’de bulunan CEEMET, yaklaşık 35 milyon kişiye istihdam sağlayan Avrupa sanayisinin öncüsü konumundaki 200 bin işletmeyi temsil ediyor. 1962’de WEM (Western European Metal Trades’ Employers’ Association) adıyla kurulan ve 2004 yılında mevcut ismini alan CEEMET’in faaliyet yürüttüğü metal, mühendislik ve teknoloji bazlı sektörler, istihdam düzeyi ve katma değer açısından Avrupa’nın en büyük sanayi gücünü oluşturuyor. AB düzeyinde resmi olarak tanınan sektörel sosyal ortak statüsüne sahip olan CEEMET, metal ve imalat sanayisindeki diğer oluşumlarla da koordineli çalışmalar gerçekleştiriyor.