Siemens Türkiye’nin en önemli değerlerinden biri “çeşitlilik”

Engellilere yönelik çalışmalar ve çalışma hayatında kadının desteklenmesi öncelikli konular arasında yer alıyor.

Ülkemizde 163 yıldır topluma değer katmak ve insanlığa fayda sunmak anlayışıyla faaliyet gösteren Siemens Türkiye, kurumsal sosyal sorumluluk çalışmaları da dahil tüm faaliyetlerini, yapılan her işe değer katan sürdürülebilirlik ilkesi çerçevesinde yürütüyor. Şirket bünyesinde bir Sürdürülebilirlik Ofisi bulunduran Siemens Türkiye’nin en önemli değerlerinden biri de çeşitlilik konusu.

Siemens Türkiye’nin çeşitlilik kapsamındaki öncelikli konularından biri, engellilere yönelik çalışmalar. Bu alandaki son projelerden biri olan Dijital Dönüşüm Kampı ile üniversite ya da meslek lisesi mezunu engelli gençlere dijitalizasyon ve yazılım ağırlıklı eğitimlerle engelsiz bir kariyer yolculuğu sunuluyor.

Toplum hayatında ve çalışma hayatında kadının desteklenmesi de Siemens Türkiye’nin en çok üzerinde durduğu konular arasında üst sıralarda yer alıyor. Fırsat eşitliğini kurum sınırlarının dışına çıkarıp ülke genelinde de yaygınlaştırmak için çeşitli çalışmalar yürüten şirket, şu anda Ar-Ge alanında yüzde 30 kadın mühendis oranı ile Türkiye ortalamasının oldukça üzerinde bir profil çiziyor. Yüzde 25 olan kadın yönetici oranını da 2023 yılına kadar yüzde 30’a yükseltmek Siemens Türkiye’nin hedefleri arasında bulunuyor.